... ...

Echipa României de handbal feminin, singura echipă din lume calificată la toate edițiile Campionatelor Mondiale

handbal-feminin-nationala-romaniei

Echipa României de handbal feminin este singura echipă din lume calificată la toate edițiile Campionatelor Mondiale.

Echipa națională a României deține momentan un adevărat record fiind singura țară din lume care a participat la toate edițiile Campionatelor Mondiale de handbal în 7, de la prima ediție găzduită în 1957 de Iugoslavia și până la ediția din 2013 organizată de Serbia. De-a lungul celor 20 de prezențe de până acum,  România a primit 3 medalii, una de aur în anul 1962 și două de argint în anul 1973 și 2005, în alte patru ocazii naționala feminină ratând de puțin obținerea medaliilor de bronz, în 1971, 1993 și 2007, pierzând la doar un gol diferență în fața naționalelor Norvegiei, Ungariei și a Germaniei.

Iată istoricul participării României la Campionatele Mondiale de handbal feminin:

2013

Editie gazduita de Serbia

Locul ocupat de Romania:
10

Lotul de jucatoare: Paula Ungureanu, Denisa Dedu şi Mirela Nechita – portari, Valentina Ardean Elisei şi Nicoleta Dincă – extreme stânga, Adriana Nechita, Aneta Pîrvuţ şi Laura Chiper – extreme dreapta, Cristina Neagu, Luciana Marin, Aurelia Brădeanu, Adriana Ţăcălie, Cristina Zamfir şi Gabriela Perianu – linia de 9 metri, Oana Manea, Crina Pintea şi Gabriela Ciuciulete -pivoţi

Antrenor: Gheorghe Tadici

2011

Editie gazduita de Brazilia

Locul ocupat de Romania: 13

Lotul de jucatoare: Carmen Amariei, Daniela Babeanu, Florina Barsan, Aurelia Bradeanu, Carmen Cartas, Oana Chirila, Iulia Curea, Denisa Dedu, Valentina Elisei-Ardean, Ramona Farcau, Adina Fiera, Oana Manea, Adriana Nechita, Tereza Tamas, Mihaela Tivadar, Talida Tolnai, Cristina Varzaru

Antrenori: Radu Voina, Luminita Hutupan-Dinu

2009

Editie gazduita de China

Locul ocupat de Romania: 8

Lotul de jucatoare: Carmen Amariei, Florina Barsan, Ramona Farcau, Adina Fiera, Florentina Grecu-Stanciu, Melinda Geiger, Narcisa Lecusanu, Oana Manea, Ada Moldovan, Cristina Neagu, Adriana Nechita, Iulia Puscasu, Mihaela Smedescu, Ionela Stanca, Mihaela Tivadar, Paula Ungureanu, Clara Vadineanu, Cristina Varzaru

Antrenori: Radu Voina, Vlad Caba

2007

Editie gazduita de Franta

Locul ocupat de Romania: 4

Finala mica:

Germania-Romania 36-35

Lotul de jucatoare: Camelia Balint, Florina Barsan, Aurelia Bradeanu, Ionela Galca, Luminita Hutupan, Raluca Ivan, Steluta Lazar, Narcisa Lecusanu, Ramona Maier, Adina Meirosu, Valeria Motogna, Cristina Neagu, Adriana Nechita, Tereza Tamas, Talida Tolnai, Clara Vadineanu

Antrenori: Gheorghe Tadici, Dumitru Musi

2005

Editie gazduita de Rusia

Locul ocupat de Romania: 2

Finala:

Rusia-Romania 28-23

Lotul de jucatoare: Aurelia Bradeanu, Oana Chirila, Valentina Elisei, Roxana Gatzel, Ionela Galca, Simona Gogirla, Luminita Hutupan, Raluca Ivan, Steluta Lazar, Ana Maria Lazer, Narcisa Lecusanu, Ramona Maier, Paula Radulescu, Mihaela Urcan, Tereza Tamas, Cristina Varzaru

Antrenori: Gheorghe Tadici, Dumitru Musi

2003

Editie gazduita de Croatia

Locul ocupat de Romania: 10

Lotul de jucatoare: Carmen Amariei, Aurelia Bradeanu, Alina Dobrin, Ionela Galcă, Nicoleta Gască, Simona Gogirla, Luminita Hutupan, Ildiko Kerekes-Barbu, Steluta Lazar, Valeria Motogna, Mihaela Senocico, Gabriela Tanase-Hobjila, Tereza Tamas, Cristina Varzaru, Georgeta Vartic

Antrenori: Cornel Otelea, Aurelian Rosca

2001

Editie gazduita de Italia

Locul ocupat de Romania: 17

Lotul de jucatoare: Carmen Amariei, Luminita Chiriev, Alina Dobrin, Cristina Dumitrescu, Nicoleta Gasca, Simona Gogirla, Luminita Hutupan, Ildiko Kerekes-Barbu, Steluta Lazar, Florina Nicolescu, Carmen Nitescu, Aurelia Stoica, Tereza Tamas, Geanina Toncean, Cristina Varzaru

Antrenori: Dumitru Musi, Ioan Gherhard

1999

Editie gazduita de Danemarca & Norvegia

Locul ocupat de Romania: 4

Finala mica:

Austria-Romania 31-28

Lotul de jucatoare: Carmen Amariei, Valentina Cozma, Sanda Criste, Alina Dobrin, Luminita Hutupan, Monica Iacob, Mihaela Ignat, Ildiko Kerekes-Barbu, Steluta Lazar, Ramona Maier, Marilena Patru, Aurelia Stoica, Gabriela Tanase, Talida Tolnai, Cristina Varzaru

Antrenori: Gheorghe Tadici, Dumitru Musi, Bogdan Macovei

1997

Editie gazduita de Germania

Locul ocupat de Romania: 12

Lotul de jucatoare: Mihaela Apostol, Mihaela Ciobanu, Alina Dobrin, Roxana Gheorghiu, Simona Gogirla, Elena Iorgu, Lacramioara Lazar, Steluta Lazar, Valeria Motogna, Carmen Petca, Luminita Stroe-Chiriev, Mariana Tarca, Alina Turcas-Jula, Magdalena Urdea, Olimpia Veres

Antrenori: Gheorghe Tadici, Remus Draganescu, Cornel Badulescu

1995

Editie gazduita de Austria & Ungaria

Locul ocupat de Romania: 7

Lotul de jucatoare: Mihaela Apostol, Mihaela Bobocea, Corina Ciolacu, Valentina Cozma, Alina Dobrin, Cristina Dogaru-Cucuian, Marilena Doiciu-Gyorffi, Lidia Draganescu, Roxana Gheorghiu, Simona Iovanescu, Steluta Lazar, Marilena Patru, Carmen Petca, Elisabeta Rosu, Mariana Tarca, Florica Vasile-Ivan

Antrenori: Remus Draganescu, Gheorghe Ionescu, Mircea Anton

1993

Editie gazduita de Norvegia

Locul ocupat de Romania: 4

Finala mica:

Norvegia-Romania 20-19

Lotul de jucatoare: Gabriela Artene, Lenuta Bors, Nicoleta Catu, Valentina Cozma, Marilena Doiciu, Lidia Draganescu, Nadina Dumitru, Simona Iovanescu, Sorina Kosinski, Sorina Lefter, Carmen Moldovan, Elisabeta Rosu, Corina Schiopu, Mariana Tarca

Antrenori: Bogdan Macovei, Gheorghe Sbora, Tiberius Milea

1990

Editie gazduita de Coreea de Sud

Locul ocupat de Romania: 7

Lotul de jucatoare: Gabriela Antoneanu, Valentina Cozma, Marilena Doiciu, Beatrice Duca, Nadina Dumitru, Simona Iovanescu, Florica Ivan, Sorina Lefter, Emilia Luca, Eszter Matefi, Edith Matei, Adina Margulescu, Carmen Moldovan, Elisabeta Rosu, Mariana Tarca

Antrenori: Gheorghe Ionescu, Bogdan Macovei, Gheorghe Sbora

1986

Editie gazduita de Olanda

Locul ocupat de Romania: 5

Lotul de jucatoare: Angela Bloj, Lucia Butnarasu, Elena Ciubotaru, Valentina Cozma, Rodica Covaliuc, Filofteia Danilof, Eva Gal-Mozsi, Eszter Laszlo, Laura Lunca, Viorica Ionica, Rodica Marian, Doina Rodeanu, Cristina Tache, Mariana Tarca, Maria Torok-Duca, Edith Torok-Matei

Antrenori: Eugen Bartha, Pompiliu Simion

1982

Editie gazduita de Ungaria

Locul ocupat de Romania: 8

Lotul de jucatoare: Angela Avadanei, Elena Ciubotaru, Valentina Cozma, Rodica Covaliuc, Rodica Grigoras, Viorica Ionica, Niculina Iordache-Preotescu, Laura Lupusor, Gheorghita Malai-Oprea, Ana Moldovan, Hajnal Palfi-Jianu, Adriana Patrut, Nicoleta Plesoianu-Cartu, Zoranca Stefanovici, Mariana Tarca, Maria Torok-Duca

Antrenori: Remus Draganescu, Constantin Lache

1978

Editie gazduita de Cehoslovacia

Locul ocupat de Romania: 7

Lotul de jucatoare: Darinca Andrei-Marcov, Simona Arghir-Sandu, Angela Avadanei, Maria Bosi-Igorov, Eva Gal-Mozsi, Iuliana Hobincu, Monica Iacob, Elisabeta Ionescu, Viorica Ionica, Nicoleta Iordache-Sasu, Gheorghita Malai-Oprea, Magdalena Miklos-Ilyes, Irene Oancea, Magda Peres, Maria Torok-Duca, Lidia Stan

Antrenori: Francisc Spier, Ioan Bota

1975

Editie gazduita de Uniunea Sovietica

Locul ocupat de Romania: 4

Lotul de jucatoare: Simona Arghir-Sandu, Petruta Baicoianu-Cojocaru, Maria Bosi-Igorov, Doina Furcoi-Solomonov, Iuliana Hobincu, Nadire Ibadula-Lutas, Elisabeta Ionescu, Viorica Ionica, Georgeta Lacusta-Manolescu, Christine Metzenrath-Petrovici, Mariana Mihoc, Magdalena Miklos-Ilyes, Irene Oancea, Constantina Pitigoi, Rozalia Soos, Lidia Stan

Antrenori: Constantin Popescu Pilica, Dan Balasescu

1973

Editie gazduita de Iugoslavia

Locul ocupat de Romania: 2

Finala:

Iugoslavia-Romania 16-11

Lotul de jucatoare: Simona Arghir-Sandu, Petruta Baicoianu-Cojocaru, Maria Bosi-Igorov, Elena Francu, Doina Furcoi-Solomonov, Hilda Hrivnak-Popescu, Elisabeta Ionescu, Christine Metzenrath-Petrovici, Magdalena Miklos-Ilyes, Lucretia Moise, Irene Oancea, Constantina Pitigoi, Maria Popa-Manta, Rozalia Soos, Lidia Stan, Viorica Vieru

Antrenori: Constantin Popescu Pilica, Dan Balasescu

1971

Editie gazduita de Olanda

Locul ocupat de Romania: 4

Finala mica:

Ungaria-Romania 12-11

Lotul de jucatoare: Simona Arghir-Sandu, Petruta Baicoianu-Cojocaru, Maria Buzas, Doina Furcoi-Solomonov, Nadire Ibadula-Lutas, Constanta Ilie, Maria Magyari-Laczkovics, Magdalena Miklos, Emilia Munteanu, Irene Nagy-Klimovski, Irene Oancea, Terezia Popa, Aneta Schramko, Rozalia Soos

Antrenori: Gabriel Zugravescu, Pompiliu Simion

1965

Editie gazduita de R.F. Germania

Locul ocupat de Romania: 6

Lotul de jucatoare: Elena Dobarceanu-Raducanu, Constanta Dumitrescu, Lidia Dumitru, Rodica Floroianu-Vidu, Edeltraut Franz-Sauer, Elena Hedesiu, Lucretia Anca Moise, Aurora Leonte-Niculescu, Iuliana Naco, Irene Nagy-Klimovski, Anna Nemetz-Schauberger, Aurelia Salagean-Tudor, Aneta Schramko, Anna Stark-Stanisel

Antrenori: Constantin Popescu Pilica, Francisc Spier

1962

Editie gazduita de Romania

Locul ocupat de Romania: 1

Finala:

Romania-Danemarca 8-5

Lotul de jucatoare: Liliana Borcea, Cornelia Constantinescu, Constanta Dumitrescu, Victorita Dumitrescu, Edeltraut Franz-Sauer, Felicia Gheorghita-Batlan, Elena Hedesiu, Aurora Leonte-Niculescu, Iuliana Naco, Irene Nagy-Klimovski, Anna Nemetz-Schauberger, Aurelia Salagean-Tudor, Maria Scheip-Constantinescu, Anna Stark-Stanisel, Iosefina Stefanescu-Ugron, Antoaneta Vasile-Otelea

Antrenori: Niculae Nedeff, Constantin Popescu Pilica, Gabriel Zugravescu

1957

Editie gazduita de Iugoslavia

Locul ocupat de Romania: 9

Lotul de jucatoare: Liliana Borcea, Elena Boldijar, Brigitte Bucur, Elisabeta Golosie, Inge Gross, Ella Jecu, Mariana Jipa, Jana Mateescu, Angela Minculescu, Marilena Mitea, Aurora Niculescu, Gerlinde Oprea-Reipp, Elena Rosu-Tellmannn, Elena Ticu, Antoaneta Vasile-Otelea

Antrenor: Victor Cojocaru

loading...

Leave a Reply